A múltkor olvasom a facebookon, hogy valakivel nem áll szóba a barátja, és a poszt írója biztatja az illetőt, hogy engedje el a történetet. Mert a barát nem veszi fel a telefont és nem válaszol, és az illető fogja fel, hogy “nem tehet veled ilyet”. Mintha eleve a barát lenne a hibás.
A tényleges elengedés legnehezebb része saját magunkban a hibát megtalálni. Nem is kell feltétlenül hibának nevezni, csak azért tűnik annak (mármint hibának), mert kellemetlenséget okoz az életünkben. Abban a pillanatban, hogy saját részünkként fogadjuk el, az energia beépül, a fizikai világban pedig a probléma megszűnik. A jelenség vagy nem tűnik fel többet, vagy pedig már semmilyen hatást nem tesz ránk.
Kérdések, amiket ilyenkor fel lehet tenni magunknak:
Ez utóbbi kérdés nem hanyagolható el, ugyanis nagyon sokan azt hiszik, hogy az a barátjuk, aki egyetért velük. Így, amikor a diskurzus változik, a barátság megszűnik, mivel nem is volt. Például, két barátnő összejár, és közben mindig a párjukat szidják. Lusta, nemtörődöm, félrelép, kicsi a micsodája, stb. Az egyik barátnő azonban nem csak panaszkodik, hanem egy szép napon változtat is azon, ami neki nem tetszik. Megszünteti a párkapcsolatát, kezd egy másikat, amelyben immár elégedett. Így az összejöveteleiken már nem tud a szidalmazásba becsatlakozni, hanem – bár együttérez a barátnője szenvedésével – a saját párját dicséri. Itt szakadék keletkezett köztük, hiszen az a nő, aki nem változtat, csak a panaszkodás játszmáját játssza. Nem azért mondja el, hogy mi a rossz az életében, mert változtatni akar rajta, hanem csak a szenvedésben való dagonyázás kedvéért. Ezzel szemben a másik cselekvő, proaktív, sorsát a saját kezébe vevő ember. Előbbi irigy a másodikra, mert mer élni, utóbbi pedig nem érti az elsőt, hogy ha valami nem jó neki, miért nem tesz ellene valamit.